»Minimalna plača presega osnovno plačo, torej 26. plačilni razred, medtem ko je leta 2016 posegla v 16. plačni razred. Od leta 2016 smo izgubili 10 oz. 11 plačilnih razredov, kar je nesprejemljivo.«
»Najnižja osnovna plača prvega tarifnega razreda bi se po našem predlogu postavila na raven minimalne plače, v določenem razmerju pa bi nato sledile najnižje osnovne plače v višjih tarifnih razredih.«
»Minimalnih plač v Sloveniji ni zelo veliko, je pa veliko osnovnih plač, ki so pod minimalno plačo.«
»Dodatki se obračunavajo na osnovno plačo, ki je lahko nižja od minimalne plače, izplačujejo pa se na minimalno plačo, ki je 940 evrov.«
»Smo edina evropska država, kjer minimalna plača že dosega prag dostojnosti, ki ga predpisuje evropska direktiva o dostojnih minimalnih plačah. Minimalna plača je 2,5-krat višja kot leta 2005, plače v zadnjih 20 letih so presegale inflacijo, po novem sklepamo kolektivne pogodbe, ki imajo najnižje osnovne plače višje od minimalne plače.«
»Nedopustno je, da imamo razrede, ki so pod minimalno plačo.«
»Pravzaprav že takoj zatem, ko bi bil dogovor podpisan, imeli določena delovna mesta z osnovno plačo, nižjo od minimalne plače.«
»Zelo verjetno pa bo med zahtevami tudi to, da se vrednost najnižjih plačnih razredov dvigne na raven minimalne plače, da torej nihče ne bi bil uvrščen v plačni razred, ki je pod minimalno plačo.«
»Čeprav se nam zdi, da imajo v primerjavi z nižjimi plačilnimi razredi visoke plače, ampak je tudi odgovornost velika.«
»Neusklajevanje plačne lestvice pomeni, da glede na to, da se minimalna plača vsako leto zvišuje, najmanj za stopnjo inflacije, da bi imeli že takoj v naslednjem letu plačni razred ali dva ali mogoče še kaj več, odvisno od uskladitve, pod minimalno plačo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju